Психологічна підтримка дітей у кримінальних провадженнях

Дата: 12.08.2024 17:11

Фото без описуЗ жовтня 2023 року в Україні розпочався важливий пілотний проєкт, який покликаний забезпечити більш ефективний захист прав дітей, що стали учасниками кримінальних проваджень. Мова йде про залучення психологів до таких справ через регіональні/міжрегіональні центри з надання безоплатної правової допомогиХристина СЯВАВКО, фахівець (консультант) комунальної установи «Сколівський інклюзивно-ресурсний центр» Сколівської міської ради, стала одним з таких фахівців. Вона успішно пройшла конкурс і тепер включена до реєстру психологів, які можуть надавати допомогу дітям у складних ситуаціях.

На чому базується цей проєкт?

Юридичною основою для цього нововведення став наказ Міністерства юстиції України, Міністерства внутрішніх справ України та Офісу Генерального прокурора від 07.02.2023 № 493/5/67/32. Саме цей документ заклав підвалини для пілотного проєкту.

Чому це важливо?

Залучення психологів до кримінальних проваджень з дітьми є надзвичайно важливим кроком. Адже діти, які стали свідками або учасниками злочинів, часто переживають сильний стрес, травму і потребують особливої підтримки. Психолог може:

• Надати психологічну допомогу дитині: зменшити рівень стресу, тривоги, допомогти подолати страхи.
  • Забезпечити безпечний простір для спілкування: дитина зможе розповісти про свої переживання в комфортних умовах.
  • Оцінити психологічний стан дитини: визначити наявність травм, розладів і розробити індивідуальний план допомоги.
  • Співпрацювати з правоохоронними органами: допомогти в проведенні слідчих дій з урахуванням психологічних особливостей дитини.

Підтримка фахівців

Фото без описуДля психологів, які залучаються до таких справ, створена спеціальна інформаційна платформа. Цей ресурс розроблений ГО «Всеукраїнський громадський центр «Волонтер» за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні та у партнерстві з Національною психологічною асоціацією (Дивізіоном ювенальної психології). Платформа містить корисну інформацію, методики роботи, рекомендації та інші матеріали, необхідні для ефективної роботи з дітьми в кримінальних провадженнях.

Залучення психологів до кримінальних проваджень з дітьми – це важливий крок до створення більш гуманної та справедливої системи правосуддя в Україні. Цей проєкт дозволить захистити права дітей, забезпечити їх психологічне благополуччя і допомогти їм подолати наслідки травматичних подій.